Mija, Bandzior, Ozi i cała reszta na kartach książki

Dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk, wykładowca akademicki, autorka publikacji naukowych, m.in. o serialach kryminalnych, także autorka kilku książek o psach i koniach służbowych oraz o śladach kryminalistycznych dla dzieci, opowiada o swoich przygodach związanych ze zbieraniem materiałów do kolejnych przygotowywanych publikacji. Razem ze swoimi córkami przemierzyła kraj w poszukiwaniu pasjonujących psich i końskich przygód, przeprowadziła wiele rozmów z funkcjonariuszami, przewodnikami czy jeźdźcami. Poniżej autorska relacja z twórczej pracy. A książki niebawem ukażą się na księgarskich półkach, również w wersji e-booka. 

Kiedy wsiadamy w samochód, jadąc na następną wyprawę tropem psów na służbie, liczymy na poznanie kolejnych wspaniałych psich przygód. To nic, że czasami jedziemy daleko. Od morza po góry, z zachodu na wschód i z powrotem. To nic, że czasem pada albo wieje. Zawsze dużo radości daje nam przyjaźń zawiązana z czworonogiem na służbie i opowieści jego opiekuna.

Aby ułatwić poznanie świata psów służb mundurowych, zamieszczamy słowniczek pojęć, którymi się często posługujemy.

Przewodnik to opiekun psa służbowego, czyli takiego, który pracuje w służbie mundurowej.

Pozorant pomaga przewodnikowi ćwiczyć z psem. Może udawać zaginionego człowieka, który chowa się za krzakami albo w jamie pod ziemią, i czeka, aż zwierzę go odnajdzie. Kiedy znajduje, oznacza, czyli pies w określony sposób „mówi” swojego przewodnikowi, że znalazł. Może szczekać albo drapać w tym miejscu łapami. Wtedy pozorant czworonoga nagradza, żeby wiedział, że opłaca się szukać. Pozorant może też udawać złego człowieka, który chce zaatakować przewodnika, żeby pies nauczył się go bronić. Zwierzę to może być użyte jako środek przymusu bezpośredniego, żeby obronić funkcjonariusza albo zatrzymać uciekającego przestępcę. Kiedy pies już nabył te umiejętności, podchodzi do atestacji, czyli musi wraz ze swoim przewodnikiem zdać egzamin w szkole dla psów. Każda formacja mundurowa, jak Policja czy Straż Graniczna, ma swoją szkołę, gdzie uczą się przewodnicy z tymi zwierzętami.  Egzamin odbywa się przed specjalną komisją, która ocenia umiejętności zespołu pies – przewodnik.

Życzymy miłej lektury! Mamy nadzieję, że jesteście ciekawi, co na służbie robi Bandzior, jak pracuje urocza labradorka Mija oraz gdzie służy wyżeł o imieniu Ozi. Psich bohaterów jest oczywiście więcej. Ciekawe, którego psa opisanego na kartach tej książki polubicie najbardziej?

Bardzo dziękujemy przewodnikom psów z Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Ochrony Kolei, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Straży Granicznej, 2. Mazowieckiego Pułku Saperów i Służby Więziennej za wspaniałe psie historie!

Kolejna książka w przygotowaniu współautorstwa dr J. Stojer-Polańskiej oraz lek. wet. Katarzyny Dołębskiej – pierwsza pomoc przedweterynaryjna dla psów.

dr Joanna Stojer-Polańska

Fot. Okładki przygotowywanych pozycji

okładka - Psy na tropie i w akcji okładka - Pierwsza Pomoc