Psy na tropie i w akcji – w przygotowaniu

Podczas spotkania zorganizowanego przez „Zakątek Weteranów” i Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu, mającego na celu wspólne promowanie idei wspierania emerytowanych zwierząt służbowych oraz przy okazji wydania książki o „Niezwykłych przygodach funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach”, otrzymałam zaproszenie na szkolenie psów służbowych zorganizowane przez Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych. Dostałam także książkę z tekstem o psach pt. „Psy wojny – czworonożni żołnierze w wojnie wietnamskiej” napisanym przez doktora Piotra Tarasa, wiceprezesa Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych.

Dla zainteresowanych historią psów wojny https://www.youtube.com/watch?v=QziE7DZMyBY

Można posłuchać o psach w wojsku i służbach od starożytności do współczesności, w szczególności o psach bojowych w wojsku.

Bohaterami mojej książki „Psy na tropie i w akcji” będą między innymi psy o specjalizacji bojowej. Takim niezwykłym psem jest Ronin, który  służy wraz z przewodnikiem Bartoszem w Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji we Wrocławiu. Psów z taką specjalizacją jest niewiele, ich szkolenie jest długie, kosztowne i są to psy wymagające sporego doświadczenia  i umiejętności ze strony przewodnika. W przygotowywanej własnie publikacji opisane zostaną także psy bojowe służące w Jednostce Komandosów w Lublińcu. Jednego z nich miałam okazję poznać, a o jego przygodach opowiedział Lopez, przewodnik psa.

Wracając do zaproszenia na szkolenie, nie mogłam nie wykorzystać możliwości poznania kolejnych psów służbowych. Na przykład pies Cygan. To on właśnie jest na okładce, a o jego doskonałym węchu można bardzo dużo powiedzieć. Zobaczcie sami http://policja.pl/pol/aktualnosci/180854,St-asp-Rafal-Budnik-i-pies-Cygan-to-Najlepszy-Zespolu-Patrolowy.html

Wspomniane szkolenie odbyło się w październiku 2019 roku w Sielpi. Uczestniczyło w nim było ponad 70 psów. Niektóre już miałam okazję poznać wcześniej. Jednym z psów uczestniczącym w szkoleniu był owczarek Nambo ze Służby Więziennej wraz ze swoim przewodnikiem Dawidem Muchą, razem służą w Zakładzie Karnym w Sierakowie Śląskim. Są bohaterami książki o „Niezwykłych przygodach funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach. W trosce o bezpieczeństwo”.

Tego typu szkolenia to zawsze nowe doświadczenia, nowe poznane formacje, które pracują z psami i kolejne psie historie!

W książce pojawią się także psy pracujące w innych zakładach karnych. Będzie to jagdterierka Niba pracująca z przewodniczką Sylwią Tuszkiewicz-Cieplińską w Areszcie Śledczym w Gdańsku oraz owczarek Zawisza Czarny, pies pracujący z Bartoszem Sawką w Areszcie Śledczym w Suwałkach. Oba psy zajmują się wyszukiwaniem zapachu narkotyków.

W książce będą też opisane psy pracujące w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, które miałam okazję bliżej poznać podczas świętowania 45 lecia Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR https://pl-pl.facebook.com/psyGOPR/

Takim psem ratowniczym jest Mija, czarna labradorka pracująca z Krystianem Faltyn oraz owczarek Tully, piękny pies ratowniczy, działający z przewodniczką Pauliną Dziejma.

Najwięcej psów służbowych w Polsce pracuje w Policji. Nieliczne jednak mają specjalizację dotyczącą wyszukiwania zapachu zwłok ludzkich. Takie umiejętności mają psy z Komisariatu Wodnego KWP we Wrocław. Miałam możliwość przyglądać się pracy węchowej psa o imieniu Ozi, pracującego z przewodnikiem Konradem Wojciechowskim oraz pracy owczarka niemieckiego o imieniu  Czesio, z przewodnikiem Bartoszem Marciniakiem. W książce będą pokazane rozwiązane zagadki kryminalne dzięki poszukiwaniom z udziałem tych psów.

Nie zabraknie kolejnych przygód o pracy psów pracujących na lotnisku. Jedną z bohaterek książki będzie Kira, pies do wyszukiwania zapachu narkotyków, działająca z duecie z przewodnikiem Dariuszem Grzonką w Śląskim Oddziale Straży Granicznej.

Kim jest Prezes? To pies lekarza weterynarii Katarzyny Dołębskiej, która jest członkiem Polskiego Związku Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych, jej pasją zaś jest detekcja zapachów. Prezes to pies, który wyszukuje m.in zapach substancji narkotycznych, tytoniu i bursztynu.

Przyjacielem Prezesa jest wspomniany już Cygan i Didi, pies policyjny, pracujący z przewodnikiem Tomaszem Paszylk. Doświadczony przewodnik opowiedział wiele zabawnych psich historii, ale i nie zapomniał o podkreślaniu sukcesów psiego nosa!

Kaja i Kojak to psy wykonujące pracę węchową na służbie w Żandarmerii Wojskowej. Oba psy żyją w przyjaźni, często pracują razem, choć mają różne specjalizacje. Kaja szuka zapachu narkotyków wraz z przewodnikiem Tomaszem,  Kojak zaś pod okiem przewodnika Rafała zajmuje się wyszukiwaniem zapachu materiałów wybuchowych.

Kim jest Bandzior? Niech Was imię nie zmyli, bo Bandzior to dynamiczny młody pies rasy owczarek belgijski pracujący z policjantką Karoliną Wielg. To także duet, który będzie opisany w mojej książce.

Piotr Taras, który potrafi wspaniale fotografować psy, także o swoim psie,  labradorze o wdzięcznym imieniu  Duke, opowiedział. Działał z tym niezwykłym czworonogiem  w grupie poszukiwawczej, a pies potrafił szukać zapachu osób zaginionych.

Dużo nowych psich historii,  różne psie specjalizacje, rozwiązane zagadki kryminalne! No i oczywiście promowanie idei emerytur dla zwierząt służbowych oraz prośba o wspieranie Zakątka Weteranów!

dr Joanna Stojer-Polańska, kryminalistyk, autorka książek z serii kryminalistycznej 

Wszystkie książki tej autorki dostępne są w zakładce naszej e-ksiegarni – zachęcamy do lektury! Warto!

Na zdjęciu – jeden z projektów okładki do przygotowywanej publikacji. Projekt autorstwa KrenzStudio

okładka - Psy na służbie